MathCAMPS Logo

LLemma 34B on 7.NS.A.1-fraction

Common Core Standard 7.NS.A.1-fraction

This standard covers the following:

Apply and extend previous understandings of addition and subtraction to add and subtract rational numbers; represent addition and subtraction on a horizontal or vertical number line diagram.

🔗 Problem

Problem: Math problem: Determine the value of the sum when adding (74 / 63) and (91 / 78).

LLemma 34B:

 Reasoning: (74 / 63) + (91 / 78) = <<(74/63)+(91/78)=1.168>>1.168
### Answer: 1.168

Expected answer: 295/126

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of adding 94/5 to 1/25?

LLemma 34B:

 Reasoning: 94/5 = <<94/5=18.8>>18.8
1/25 = <<1/25=0.04>>0.04
18.8+0.04 = <<18.8+0.04=18.84>>18.84
### Answer: 18.84

Expected answer: 471/25

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: If the sum from the previous problem is then added to 73/89, what is the final result?

LLemma 34B:

 Reasoning: 18.84+73/89 = <<18.84+73/89=18.84+0.82=27.06>>27.06
### Answer: 27.06

Expected answer: 43744/2225

Correct? No

🔗 Follow-up

Problem: If instead of adding 94/5 you had added 94/89 to 1/25 in the previous problem, what would have been the result?

LLemma 34B:

 Reasoning: 94/89 = <<94/89=1.0512820512820513>>1.0512820512820513
1/25 = <<1/25=0.04>>0.04
1.0512820512820513+0.04 = <<1.0512820512820513+0.04=1.0912820512820513>>1.0912820512820513
### Answer: 1.0912820512820513

Expected answer: 2439/2225

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of subtracting 48/20 from 49/8? Answer as a simplified fraction.

LLemma 34B:

 Reasoning: 48/20 = <<48/20=2.4>>2.4 and 49/8 = <<49/8=6.125>>6.125.
2.4-6.125 = <<2.4-6.125=-3.725>>-3.725.
### Answer: -3.725

Expected answer: 149/40

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the value of the expression ((45 / 5) - (6 / 47)).

LLemma 34B:

 Reasoning: ((45 / 5) - (6 / 47)) = (<<45/5=9>>9 - (<<6/47=0.12766>>0.12766)) = (9 - 0.12766) = <<9-0.12766=8.87234>>8.87234
### Answer: 8.87234

Expected answer: 417/47

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 22/49 and 72/35? Provide your answer as a simplified fraction.

LLemma 34B:

 Reasoning: 22/49 + 72/35 = <<22/49+72/35=104/84>>104/84
### Answer: 104/84

Expected answer: 614/245

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of (39 / 9) - (44 / 69)?

LLemma 34B:

 Reasoning: (39 / 9) - (44 / 69) = (4.333333333333333 - 0.6333333333333333) = <<4.333333333333333-0.6333333333333333=3.7>>3.7
### Answer: 3.7

Expected answer: 85/23

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 49/79 and 18/21.

LLemma 34B:

 Reasoning: 49/79 + 18/21 = <<49/79+18/21=117/79>>117/79
### Answer: 117/79

Expected answer: 817/553

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 95/46 and 65/31?

LLemma 34B:

 Reasoning: 95/46 + 65/31 = <<95/46+65/31=160/77>>160/77
### Answer: 160/77

Expected answer: 5935/1426

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 25 over 63 and 74 over 6?

LLemma 34B:

 Reasoning: 25/63 + 74/6 = <<25/63+74/6=109/63>>109/63
### Answer: 109/63

Expected answer: 802/63

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 79/91 and 100/47?

LLemma 34B:

 Reasoning: 79/91 + 100/47 = <<79/91+100/47=179/138>>179/138
### Answer: 179/138

Expected answer: 12813/4277

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of ((55 / 47) + (72 / 21))?

LLemma 34B:

 Reasoning: ((55 / 47) + (72 / 21)) = (1 + 3) = <<1+3=4>>4
### Answer: 4

Expected answer: 1513/329

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 86/62 and 99/41?

LLemma 34B:

 Reasoning: 86/62 = <<86/62=1.38>>1.38 and 99/41 = <<99/41=2.44>>2.44.
1.38+2.44 = <<1.38+2.44=3.82>>3.82
### Answer: 3.82

Expected answer: 4832/1271

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 87/88 and 24/13.

LLemma 34B:

 Reasoning: 87/88 + 24/13 = <<87/88+24/13=111/88>>111/88
### Answer: 111/88

Expected answer: 3243/1144

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate ((68 / 33) + (70 / 25)). Write your answer in its simplest form.

LLemma 34B:

 Reasoning: ((68 / 33) + (70 / 25)) = (2 + 2) = 4
### Answer: 4

Expected answer: 802/165

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the summation of 35/97 and 11/9? Express the result in simplest form.

LLemma 34B:

 Reasoning: 35/97 + 11/9 = <<35/97+11/9=146/97>>146/97
### Answer: 146/97

Expected answer: 1382/873

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of subtracting 79/70 from 11/5?

LLemma 34B:

 Reasoning: 11/5 - 79/70 = <<11/5-79/70=11/5-79/70>>11/5 - 79/70 = 11/5 - 1/5 = <<11/5-1/5=10/5>>10/5 = 2
### Answer: 2

Expected answer: 15/14

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 68/16 and 52/78?

LLemma 34B:

 Reasoning: 68/16 = <<68/16=4.25>>4.25 and 52/78 = <<52/78=0.6666666666666666>>0.6666666666666666.
The sum of 68/16 and 52/78 is 4.25+0.6666666666666666 = <<4.25+0.6666666666666666=4.916666666666666>>4.916666666666666.
### Answer: 4.916666666666666

Expected answer: 59/12

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Find the sum of 21/75 and 44/47.

LLemma 34B:

 Reasoning: 21/75 + 44/47 = <<21/75+44/47=105/322>>105/322
### Answer: 105/322

Expected answer: 1429/1175

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the result of (77/5 + 4/11).

LLemma 34B:

 Reasoning: (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4

Expected answer: 867/55

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After finding the result of (77/5 + 4/11), add that result to 94/60. What is the final answer?

LLemma 34B:

 Reasoning: (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4

Expected answer: 5719/330

Correct? No

🔗 Follow-up

Problem: Instead of the original problem (77/5 + 4/11), consider a change such that now we are adding 77/5 and 4/79 instead. In the context of the previous word problem, if we were originally adding parts of a recipe, we could consider the change as modifying one part of the recipe. What happens if we modify the recipe in this way, by replacing the quantity we originally added with 4/79?

LLemma 34B:

 Reasoning: (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4/11) = (77/5 + 4

Expected answer: 6103/395

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What's the sum of 60/48 and 37/47?

LLemma 34B:

 Reasoning: 60/48 = <<60/48=1.25>>1.25 and 37/47 = <<37/47=0.78975621890547>>0.78975621890547.
1.25+0.78975621890547 = <<1.25+0.78975621890547=2.03975621890547>>2.03975621890547
### Answer: 2.03975621890547

Expected answer: 383/188

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Solve ((14 / 72) + (25 / 6)).

LLemma 34B:

 Reasoning: ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (25 / 6)) = ((14 / 72) + (

Expected answer: 157/36

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 84/97 and 25/2?

LLemma 34B:

 Reasoning: 84/97 + 25/2 = <<84/97+25/2=109/97>>109/97
### Answer: 109/97

Expected answer: 2593/194

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the difference between the fractions 66/20 and 4/78?

LLemma 34B:

 Reasoning: 66/20 = <<66/20=3.3>>3.3 and 4/78 = <<4/78=0.05128205128205128>>0.05128205128205128.
The difference is 3.3-0.05128205128205128 = <<3.3-0.05128205128205128=3.248717948717949>>3.248717948717949.
### Answer: 3.248717948717949

Expected answer: 1267/390

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the expression: 83 divided by 37 minus 12 divided by 14.

LLemma 34B:

 Reasoning: 83/37 - 12/14 = <<83/37-12/14=1.7027>>1.7027
### Answer: 1.7027

Expected answer: 359/259

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 95/57 and 28/80?

LLemma 34B:

 Reasoning: 95/57 = <<95/57=1.6666666666666667>>1.6666666666666667
28/80 = <<28/80=0.35>>0.35
1.6666666666666667+0.35 = <<1.6666666666666667+0.35=1.9999999999999998>>1.9999999999999998
### Answer: 1.9999999999999998

Expected answer: 121/60

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 14/57 and 92/42.

LLemma 34B:

 Reasoning: 14/57 = <<14/57=0.244898>>0.244898 and 92/42 = <<92/42=2.190476>>2.190476.
14/57 + 92/42 = <<14/57+92/42=2.435374>>2.435374
### Answer: 2.435374

Expected answer: 324/133

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of ((77 / 55) + (6 / 5))?

LLemma 34B:

 Reasoning: ((77 / 55) + (6 / 5)) = (1 + 1) = 2
### Answer: 2

Expected answer: 13/5

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the value of (56 / 8) + (90 / 86). How much does it equal?

LLemma 34B:

 Reasoning: (56 / 8) + (90 / 86) = <<56/8+90/86=7.5+1.036=8.536>>8.536
### Answer: 8.536

Expected answer: 346/43

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 23/20 and 82/97?

LLemma 34B:

 Reasoning: 23/20 + 82/97 = <<23/20+82/97=105/97>>105/97
### Answer: 105/97

Expected answer: 3871/1940

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 54/88 and 28/10.

LLemma 34B:

 Reasoning: 54/88 = <<54/88=0.61728395>>0.61728395 and 28/10 = <<28/10=2.8>>2.8.
0.61728395 + 2.8 = <<0.61728395+2.8=3.41728395>>3.41728395
### Answer: 3.41728395

Expected answer: 751/220

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of the following operation: 7 / 69 + 71 / 47?

LLemma 34B:

 Reasoning: 7 / 69 + 71 / 47 = 7/69 + 71/47 = <<7/69+71/47=1/9+1/4=5/36>>5/36
### Answer: 5/36

Expected answer: 5228/3243

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 15/32 and 65/15?

LLemma 34B:

 Reasoning: 15/32 + 65/15 = <<15/32+65/15=103/15>>103/15
### Answer: 103/15

Expected answer: 461/96

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 4/31 and 76/11?

LLemma 34B:

 Reasoning: 4/31 = <<4/31=0.129>>0.129 and 76/11 = <<76/11=6.909>>6.909.
4/31 + 76/11 = <<4/31+76/11=7.038>>7.038
### Answer: 7.038

Expected answer: 2400/341

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum when you add 82/15 to 100/12?

LLemma 34B:

 Reasoning: 82/15 + 100/12 = <<82/15+100/12=104/15>>104/15
### Answer: 104/15

Expected answer: 69/5

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the result of the expression ((92 / 29) + (41 / 33)). Write your answer as a simplified fraction or a whole number.

LLemma 34B:

 Reasoning: ((92 / 29) + (41 / 33)) = (3 + (41 / 33)) = (3 + 1) = 4
### Answer: 4

Expected answer: 4225/957

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 57/29 and 14/98?

LLemma 34B:

 Reasoning: 57/29 = <<57/29=1.96551724137931>>1.96551724137931
14/98 = <<14/98=0.142857142857143>>0.142857142857143
57/29 + 14/98 = <<57/29+14/98=2.10837438423645>>2.10837438423645
### Answer: 2.10837438423645

Expected answer: 428/203

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Solve the given expression: 70/25 + 83/28.

LLemma 34B:

 Reasoning: 70/25 = <<70/25=2.8>>2.8 and 83/28 = <<83/28=2.93>>2.93.
2.8 + 2.93 = <<2.8+2.93=5.73>>5.73
### Answer: 5.73

Expected answer: 807/140

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of adding the fractions 50/73 and 20/23?

LLemma 34B:

 Reasoning: 50/73 + 20/23 = <<50/73+20/23=1230/1619>>1230/1619
### Answer: 1230/1619

Expected answer: 2610/1679

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the value of ((49 / 57) + (89 / 99))?

LLemma 34B:

 Reasoning: ((49 / 57) + (89 / 99)) = <<(49/57)+(89/99)=0.87>>0.87
### Answer: 0.87

Expected answer: 3308/1881

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the result of 94 / 35 - 23 / 49. Report your answer as a simplified fraction.

LLemma 34B:

 Reasoning: 94 / 35 = <<94/35=2.6857142857142857>>2.6857142857142857
23 / 49 = <<23/49=0.4693877551020408>>0.4693877551020408
2.6857142857142857 - 0.4693877551020408 = <<2.6857142857142857-0.4693877551020408=2.2163265306122445>>2.2163265306122445
### Answer: 2.2163265306122445

Expected answer: 543/245

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 58/30 and 49/37 and leave your answer as a fraction.

LLemma 34B:

 Reasoning: 58/30 = <<58/30=19/10>>19/10 and 49/37 = <<49/37=7/4>>7/4.
19/10 + 7/4 = <<19/10+7/4=113/20>>113/20
### Answer: 113/20

Expected answer: 1808/555

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 45/53 and 71/50.

LLemma 34B:

 Reasoning: 45/53 + 71/50 = <<45/53+71/50=116/263>>116/263
### Answer: 116/263

Expected answer: 6013/2650

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 36/72 and 49/1.

LLemma 34B:

 Reasoning: 36/72 = <<36/72=1/2>>1/2 and 49/1 = <<49/1=49>>49.
1/2 + 49 = <<1/2+49=50>>50
### Answer: 50

Expected answer: 99/2

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 61/20 and 29/15?

LLemma 34B:

 Reasoning: 61/20 = <<61/20=3.05>>3.05 and 29/15 = <<29/15=1.9333333333333333>>1.9333333333333333.
3.05+1.9333333333333333 = <<3.05+1.9333333333333333=4.983333333333333>>4.983333333333333
### Answer: 4.983333333333333

Expected answer: 299/60

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After finding the sum of 61/20 and 29/15, add that result to 58/31. What is the final answer?

LLemma 34B:

 Reasoning: 61/20 = <<61/20=3.05>>3.05 and 29/15 = <<29/15=1.9333333333333333>>1.9333333333333333.
3.05+1.9333333333333333 = <<3.05+1.9333333333333333=4.983333333333333>>4.983333333333333
4.983333333333333+58/31 = <<4.983333333333333+58/31=10.983333333333334>>10.983333333333334
### Answer: 10.983333333333334

Expected answer: 12749/1860

Correct? No

🔗 Follow-up

Problem: Previously you found the sum of 61/20 and 29/15. Now let's change the 15 in the denominator of the second fraction to 67, so that we are adding 61/20 and 29/67. What will the new sum be?

LLemma 34B:

 Reasoning: 61/20 = <<61/20=3.05>>3.05 and 29/67 = <<29/67=0.4339622641509434>>0.4339622641509434.
3.05+0.4339622641509434 = <<3.05+0.4339622641509434=3.4839622641509434>>3.4839622641509434
### Answer: 3.4839622641509434

Expected answer: 4667/1340

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Solve the expression ((33 / 90) + (77 / 79)). Give your answer as an unsimplified fraction.

LLemma 34B:

 Reasoning: ((33 / 90) + (77 / 79)) = <<(33/90)+(77/79)=(33*79+77*90)/(90*79)=1157/7110>>1157/7110
### Answer: 1157/7110

Expected answer: 3179/2370

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 30/79 and 29/6? Give your answer as a fraction.

LLemma 34B:

 Reasoning: 30/79 + 29/6 = <<30/79+29/6=119/474>>119/474
### Answer: 119/474

Expected answer: 2471/474

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the answer when you subtract 11/66 from 59/2?

LLemma 34B:

 Reasoning: 11/66 = <<11/66=1/6>>1/6.
59/2 - 1/6 = <<59/2-1/6=59/2-1/6=295/12=24 5/12>>24 5/12.
### Answer: 24 5/12

Expected answer: 88/3

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Consider these two fractions: 58/23 and 25/26. What is the sum when those two fractions are added together?

LLemma 34B:

 Reasoning: 58/23 + 25/26 = <<58/23+25/26=103/49>>103/49
### Answer: 103/49

Expected answer: 2083/598

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of the fractions 70/13 and 17/52.

LLemma 34B:

 Reasoning: 70/13 + 17/52 = <<70/13+17/52=107/65>>107/65
### Answer: 107/65

Expected answer: 297/52

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 78/44 and 17/91?

LLemma 34B:

 Reasoning: 78/44 = <<78/44=1.7727272727272727>>1.7727272727272727
17/91 = <<17/91=0.18686868686868687>>0.18686868686868687
78/44 + 17/91 = <<78/44+17/91=1.9595959595959596>>1.9595959595959596
### Answer: 1.9595959595959596

Expected answer: 3923/2002

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 43/4 and 71/4?

LLemma 34B:

 Reasoning: 43/4 + 71/4 = <<43/4+71/4=114/4>>114/4
### Answer: 114/4

Expected answer: 57/2

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: What is the sum of 43/4 and 71/4 plus 92/79?

LLemma 34B:

 Reasoning: 43/4 + 71/4 + 92/79 = <<43/4+71/4+92/79=114/4+92/79>>114/4 + 92/79
### Answer: 114/4 + 92/79

Expected answer: 4687/158

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: What if instead of adding 71/4, we added 71/89 to 43/4? What would be the new total?

LLemma 34B:

 Reasoning: 43/4 + 71/89 = <<43/4+71/89=114/89>>114/89
### Answer: 114/89

Expected answer: 4111/356

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of adding the fractions 17/74 and 53/27?

LLemma 34B:

 Reasoning: 17/74 + 53/27 = <<17/74+53/27=100/74>>100/74
### Answer: 100/74

Expected answer: 4381/1998

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Compute the value of (76/76) + (96/16).

LLemma 34B:

 Reasoning: (76/76) + (96/16) = 1 + 6 = <<1+6=7>>7.
### Answer: 7

Expected answer: 7

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After finding the value of (76/76) + (96/16), what is the result when you add the solution to itself?

LLemma 34B:

 Reasoning: 7 + 7 = <<7+7=14>>14.
### Answer: 14

Expected answer: 14

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: You originally calculated (76/76) + (96/16). Now reconsider your thought, what would be the new total if the second fraction was 96/33 instead of 96/16?

LLemma 34B:

 Reasoning: (76/76) + (96/33) = 1 + (96/33) = <<1+(96/33)=1+3>>1+3 = <<1+3=4>>4.
### Answer: 4

Expected answer: 43/11

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of ((94 / 14) - (50 / 90))? Answer as a simplified fraction.

LLemma 34B:

 Reasoning: ((94 / 14) - (50 / 90)) = ((94 / 14) - (1 / 2)) = (7 - (1 / 2)) = (7 - 0.5) = 6.5
### Answer: 6.5

Expected answer: 388/63

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of subtracting twenty-nine seventy-ninths from thirty-three sevenths?

LLemma 34B:

 Reasoning: 29/79 = <<29/79=0.369>>0.369 and 33/7 = <<33/7=4.714>>4.714.
0.369 - 4.714 = <<0.369-4.714=-4.345>>-4.345
### Answer: -4.345

Expected answer: 2404/553

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 60/79 and 53/38?

LLemma 34B:

 Reasoning: 60/79 + 53/38 = <<60/79+53/38=113/79>>113/79
### Answer: 113/79

Expected answer: 6467/3002

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Solve the following fraction equation: 39/48 + 19/84.

LLemma 34B:

 Reasoning: 39/48 + 19/84 = <<39/48+19/84=1>>1
### Answer: 1

Expected answer: 349/336

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 16/86 and 60/3?

LLemma 34B:

 Reasoning: 16/86 = <<16/86=1/5>>1/5 and 60/3 = <<60/3=20>>20.
1/5 + 20 = <<1/5+20=20 1/5>>20 1/5.
### Answer: 20 1/5

Expected answer: 868/43

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Solve the following equation: ((95 / 69) + (67 / 9))

LLemma 34B:

 Reasoning: ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (67 / 9)) = ((95 / 69) + (

Expected answer: 1826/207

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the result of 95 / 16 - 43 / 60.

LLemma 34B:

 Reasoning: 95 / 16 = <<95/16=5.9375>>5.9375 and 43 / 60 = <<43/60=0.7166666666666666>>0.7166666666666666.
5.9375 - 0.7166666666666666 = <<5.9375-0.7166666666666666=5.220833333333333>>5.220833333333333
### Answer: 5.220833333333333

Expected answer: 1253/240

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After finding the result of 95 / 16 - 43 / 60, add the result to 80 / 79. What is the final answer?

LLemma 34B:

 Reasoning: 80 / 79 = <<80/79=1.0126582278481013>>1.0126582278481013.
5.220833333333333 + 1.0126582278481013 = <<5.220833333333333+1.0126582278481013=6.233491561696434>>6.233491561696434
### Answer: 6.233491561696434

Expected answer: 118187/18960

Correct? No

🔗 Follow-up

Problem: After finding the result of 95 / 16 - 43 / 60 in the previous problem, let's change it a bit. What if instead of 95/16, you had 91/16 and you subtracted 43/60 from it? What would the new result be?

LLemma 34B:

 Reasoning: 91/16 = <<91/16=5.6875>>5.6875 and 43/60 = <<43/60=0.7166666666666666>>0.7166666666666666.
5.6875 - 0.7166666666666666 = <<5.6875-0.7166666666666666=4.970833333333333>>4.970833333333333
### Answer: 4.970833333333333

Expected answer: 1193/240

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of the fractions 38/8 and 4/16?

LLemma 34B:

 Reasoning: 38/8 = <<38/8=4.75>>4.75 and 4/16 = <<4/16=0.25>>0.25.
4.75+0.25 = <<4.75+0.25=5>>5.
### Answer: 5

Expected answer: 5

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Recalling the fraction calculation from the previous problem (38/8 and 4/16), what is the new total if you were to add 32/64 to this sum?

LLemma 34B:

 Reasoning: 32/64 = <<32/64=0.5>>0.5.
5+0.5 = <<5+0.5=5.5>>5.5.
### Answer: 5.5

Expected answer: 11/2

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: In the previous problem, we considered the sum of the fractions 38/8 and 4/16 and then added 32/64. Now, instead of 38/8, let's consider 12/8. What would be the new sum if you added 12/8 and 4/16 together?

LLemma 34B:

 Reasoning: 12/8 = <<12/8=1.5>>1.5 and 4/16 = <<4/16=0.25>>0.25.
1.5+0.25 = <<1.5+0.25=1.75>>1.75.
### Answer: 1.75

Expected answer: 7/4

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: Calculate the result of 67 / 15 - 27 / 12.

LLemma 34B:

 Reasoning: 67 / 15 = <<67/15=4.466666666666667>>4.466666666666667
27 / 12 = <<27/12=2.25>>2.25
67 / 15 - 27 / 12 = <<67/15-27/12=2.213333333333333>>2.213333333333333
### Answer: 2.213333333333333

Expected answer: 133/60

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 38/59 and 80/94.

LLemma 34B:

 Reasoning: 38/59 + 80/94 = <<38/59+80/94=118/153>>118/153
### Answer: 118/153

Expected answer: 4146/2773

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 10/14 and 70/20. Report your answer as a decimal.

LLemma 34B:

 Reasoning: 10/14 = <<10/14=0.7142857142857143>>0.7142857142857143 and 70/20 = <<70/20=3.5>>3.5.
10/14 + 70/20 = <<10/14+70/20=4.214285714285714>>4.214285714285714
### Answer: 4.214285714285714

Expected answer: 59/14

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After calculating the sum of 10/14 and 70/20, add this result to 100/20. What is the new total?

LLemma 34B:

 Reasoning: 100/20 = <<100/20=5>>5.
10/14 + 70/20 + 100/20 = <<10/14+70/20+100/20=9.214285714285714>>9.214285714285714
### Answer: 9.214285714285714

Expected answer: 129/14

Correct? No

🔗 Follow-up

Problem: After reviewing your previous calculation, you realize that the first fraction was not 10/14 but actually 10/18. Now find the sum of the corrected fraction, 10/18 and the same second fraction, 70/20. What is the revised total?

LLemma 34B:

 Reasoning: 10/18 = <<10/18=0.5555555555555556>>0.5555555555555556 and 70/20 = <<70/20=3.5>>3.5.
10/18 + 70/20 = <<10/18+70/20=4.055555555555555>>4.055555555555555
### Answer: 4.055555555555555

Expected answer: 73/18

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of subtracting 19/44 from 33/5?

LLemma 34B:

 Reasoning: 33/5 - 19/44 = <<33/5-19/44=11/4>>11/4
### Answer: 11/4

Expected answer: 1357/220

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Find the result for (97 / 13) + (62 / 22). Answer as a decimal to the nearest hundredth.

LLemma 34B:

 Reasoning: (97 / 13) + (62 / 22) = (97 / 13) + (62 / 22) = <<97/13+62/22=7.5+2.8=10.3>>10.3
### Answer: 10.3

Expected answer: 1470/143

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 78 divided by 35 and 30 divided by 60?

LLemma 34B:

 Reasoning: 78/35 = <<78/35=2.2285714285714285714285714285714>>2.2285714285714285714285714285714
30/60 = <<30/60=0.5>>0.5
2.2285714285714285714285714285714+0.5 = <<2.2285714285714285714285714285714+0.5=2.7285714285714285714285714285714>>2.7285714285714285714285714285714
### Answer: 2.7285714285714285714285714285714

Expected answer: 191/70

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 49/75 and 88/58?

LLemma 34B:

 Reasoning: 49/75 + 88/58 = <<49/75+88/58=137/135>>137/135
### Answer: 137/135

Expected answer: 4721/2175

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of ((50 / 2) - (50 / 32))?

LLemma 34B:

 Reasoning: 50/2 = <<50/2=25>>25 and 50/32 = <<50/32=1.5625>>1.5625.
25 - 1.5625 = <<25-1.5625=23.4375>>23.4375.
### Answer: 23.4375

Expected answer: 375/16

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Following up on our previous question, what is the result when you add (72 / 81) to the difference between (50 / 2) and (50 / 32)?

LLemma 34B:

 Reasoning: 72/81 = <<72/81=0.888888888888889>>0.888888888888889.
50/2 = <<50/2=25>>25 and 50/32 = <<50/32=1.5625>>1.5625.
25 - 1.5625 = <<25-1.5625=23.4375>>23.4375.
23.4375 + 0.888888888888889 = <<23.4375+0.888888888888889=24.32647222222222>>24.32647222222222.
### Answer: 24.32647222222222

Expected answer: 3503/144

Correct? No

🔗 Follow-up

Problem: Following the previous problem, consider this change, what would the result be if instead of dividing by 32, you divide 50 by 91? What would be the new result for ((50 / 2) - (50 / 91))?

LLemma 34B:

 Reasoning: 50/2 = <<50/2=25>>25 and 50/91 = <<50/91=0.550561797752809>>0.550561797752809.
25 - 0.550561797752809 = <<25-0.550561797752809=24.44943820224719>>24.44943820224719.
### Answer: 24.44943820224719

Expected answer: 2225/91

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of ((77 / 30) + (18 / 51))?

LLemma 34B:

 Reasoning: ((77 / 30) + (18 / 51)) = (<<77/30=2.5666666666666665>>2.5666666666666665 + (<<18/51=0.3529411764705882>>0.3529411764705882)) = (2.5666666666666665 + 0.3529411764705882) = <<2.5666666666666665+0.3529411764705882=2.9196078421172543>>2.9196078421172543
### Answer: 2.9196078421172543

Expected answer: 1489/510

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of (36 / 37) + (8 / 4)?

LLemma 34B:

 Reasoning: (36 / 37) + (8 / 4) = <<36/37+8/4=1.025>>1.025
### Answer: 1.025

Expected answer: 110/37

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the result of (57 / 22) - (72 / 48) expressing your answer as a fraction in the simplest form.

LLemma 34B:

 Reasoning: (57 / 22) - (72 / 48) = (57 / 22) - (2 * 72 / 2 * 48) = (57 / 22) - (72 / 96) = (57 * 96 / 22 * 96) - (72 / 96) = (5184 / 2016) - (72 / 96) = (5184 - 72) / 2016 = 5112 / 2016 = 2556 / 1008 = 1278 / 504 = 639 / 252 = 213 / 84 = 213 / (2 * 42) = 106 / 42 = 53 / 21 = 17 / 7
### Answer: 17/7

Expected answer: 12/11

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 48 divided by 16 and 12 divided by 29?

LLemma 34B:

 Reasoning: 48/16 = <<48/16=3>>3 and 12/29 = <<12/29=0.4137931034>>0.4137931034.
3+0.4137931034 = <<3+0.4137931034=3.4137931034>>3.4137931034
### Answer: 3.4137931034

Expected answer: 99/29

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 37/20 and 16/75? Write your answer as a simplified fraction.

LLemma 34B:

 Reasoning: 37/20 = <<37/20=1.85>>1.85 and 16/75 = <<16/75=0.21333333333333334>>0.21333333333333334.
1.85+0.21333333333333334 = <<1.85+0.21333333333333334=2.0633333333333335>>2.0633333333333335.
### Answer: 2.0633333333333335

Expected answer: 619/300

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: In addition to the previously computed sum of 37/20 and 16/75, now add the fraction 61/80 to this sum. What is the total when all three fractions are added together?

LLemma 34B:

 Reasoning: 61/80 = <<61/80=0.7625>>0.7625.
2.0633333333333335+0.7625 = <<2.0633333333333335+0.7625=2.8258333333333335>>2.8258333333333335.
### Answer: 2.8258333333333335

Expected answer: 3391/1200

Correct? No

🔗 Follow-up

Problem: If there originally were 60/20 portions of a cake and you added 16/75 portions of another cake to it, how much cake would you have in total? Please write your answer as a simplified fraction.

LLemma 34B:

 Reasoning: 60/20 = <<60/20=3>>3 and 16/75 = <<16/75=0.21333333333333334>>0.21333333333333334.
3+0.21333333333333334 = <<3+0.21333333333333334=3.2133333333333335>>3.2133333333333335.
### Answer: 3.2133333333333335

Expected answer: 241/75

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the summation: 83/40 + 6/8.

LLemma 34B:

 Reasoning: 83/40 = <<83/40=2.075>>2.075 and 6/8 = <<6/8=0.75>>0.75.
2.075 + 0.75 = <<2.075+0.75=2.825>>2.825
### Answer: 2.825

Expected answer: 113/40

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After finding the result of 83/40 + 6/8, subtract 24/64 from it. What do you get?

LLemma 34B:

 Reasoning: 83/40 + 6/8 = <<83/40+6/8=2.825>>2.825.
2.825 - 24/64 = <<2.825-24/64=2.75>>2.75
### Answer: 2.75

Expected answer: 49/20

Correct? No

🔗 Follow-up

Problem: After adjusting our original calculation, we now have 83/18 instead of 83/40. So now, what is the result of 83/18 + 6/8?

LLemma 34B:

 Reasoning: 83/18 = <<83/18=4.555555555555555>>4.555555555555555 and 6/8 = <<6/8=0.75>>0.75.
4.555555555555555 + 0.75 = <<4.555555555555555+0.75=5.305555555555555>>5.305555555555555
### Answer: 5.305555555555555

Expected answer: 193/36

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Find the result of the addition of the fractions 37/69 and 67/61.

LLemma 34B:

 Reasoning: 37/69 + 67/61 = <<37/69+67/61=104/130>>104/130
### Answer: 104/130

Expected answer: 6880/4209

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 89/84 and 75/34?

LLemma 34B:

 Reasoning: 89/84 + 75/34 = <<89/84+75/34=164/84>>164/84
### Answer: 164/84

Expected answer: 4663/1428

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result when you add 51/78 and 44/83?

LLemma 34B:

 Reasoning: 51/78 + 44/83 = <<51/78+44/83=105/161>>105/161
### Answer: 105/161

Expected answer: 2555/2158

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of the fractions 99/85 and 77/55.

LLemma 34B:

 Reasoning: 99/85 + 77/55 = <<99/85+77/55=176/175>>176/175
### Answer: 176/175

Expected answer: 218/85

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the value of 97 / 56 - 31 / 52? Represent your answer as a simplified fraction.

LLemma 34B:

 Reasoning: 97/56 = <<97/56=1.7142857142857142>>1.7142857142857142
31/52 = <<31/52=0.5961538461538461>>0.5961538461538461
1.7142857142857142 - 0.5961538461538461 = <<1.7142857142857142-0.5961538461538461=0.8294151915191519>>0.8294151915191519
### Answer: 0.8294151915191519

Expected answer: 827/728

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the result of the following fraction operation: (78 / 74) + (72 / 51).

LLemma 34B:

 Reasoning: (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 74) + (72 / 51) = (78 / 7

Expected answer: 1551/629

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of the operation (33 / 23) - (12 / 75)? Express your answer as a fraction.

LLemma 34B:

 Reasoning: (33 / 23) - (12 / 75) = (33 / 23) - (12 / 75) = (33 * 75) / (23 * 75) - (12 * 23) / (75 * 23) = <<33*75=2555>>2555 / <<23*75=1725>>1725 - <<12*23=276>>276 / <<75*23=1725>>1725 = <<2555/1725=1.485>>1.485
### Answer: 1.485

Expected answer: 733/575

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of the operation 85/42 - 98/99? Simplify your answer to the nearest hundredth.

LLemma 34B:

 Reasoning: 85/42 - 98/99 = <<85/42-98/99=0.01>>0.01
### Answer: 0.01

Expected answer: 1433/1386

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 19/30 and 75/77? Express your answer as a simplified fraction.

LLemma 34B:

 Reasoning: 19/30 + 75/77 = <<19/30+75/77=104/231>>104/231
### Answer: 104/231

Expected answer: 3713/2310

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 57/66 and 39/64? Please express your answer as a fraction.

LLemma 34B:

 Reasoning: 57/66 + 39/64 = <<57/66+39/64=103/130>>103/130
### Answer: 103/130

Expected answer: 1037/704

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 80/13 and 2/48?

LLemma 34B:

 Reasoning: 80/13 = <<80/13=6>>6 and 2/48 = <<2/48=1/24>>1/24.
6+1/24 = <<6+1/24=25/24>>25/24.
### Answer: 25/24

Expected answer: 1933/312

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the result of the operation ((55 / 30) - (1 / 72)).

LLemma 34B:

 Reasoning: ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (1 / 72)) = ((55 / 30) - (

Expected answer: 131/72

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: In the previous problem, you calculated the result of the operation ((55 / 30) - (1 / 72)). What would be the result if you added the fraction (73 / 92) to your answer?

LLemma 34B:

 Reasoning: ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30) - (1 / 72)) + (73 / 92) = ((55 / 30)

Expected answer: 4327/1656

Correct? No

🔗 Follow-up

Problem: In the previous problem, we started with the operation ((55 / 30) - (1 / 72)). Suppose now that we started with 80 instead of 55 in the first fraction. How will the result change when you calculate the new operation ((80 / 30) - (1 / 72))?

LLemma 34B:

 Reasoning: ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (1 / 72)) = ((80 / 30) - (

Expected answer: 191/72

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of the fractions 69/21 and 71/86.

LLemma 34B:

 Reasoning: 69/21 = <<69/21=3.2857142857142856>>3.2857142857142856 and 71/86 = <<71/86=0.8173076923076923>>0.8173076923076923.
3.2857142857142856+0.8173076923076923 = <<3.2857142857142856+0.8173076923076923=4.1030219776219775>>4.1030219776219775
### Answer: 4.1030219776219775

Expected answer: 2475/602

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 24/60 and 42/45? Answer as a simplified fraction.

LLemma 34B:

 Reasoning: 24/60 = <<24/60=2/5>>2/5 and 42/45 = <<42/45=8/15>>8/15.
2/5 + 8/15 = <<2/5+8/15=10/15>>10/15 = <<10/15=2/3>>2/3.
### Answer: 2/3

Expected answer: 4/3

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 64/76 and 35/33?

LLemma 34B:

 Reasoning: 64/76 = <<64/76=0.8392857142857143>>0.8392857142857143
35/33 = <<35/33=1.0545454545454546>>1.0545454545454546
64/76 + 35/33 = <<64/76+35/33=1.893831168724271>>1.893831168724271
### Answer: 1.893831168724271

Expected answer: 1193/627

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 47/16 and 96/10? Please, express your answer as a mixed fraction if necessary.

LLemma 34B:

 Reasoning: 47/16 + 96/10 = 47/16 + 960/100 = 470/1600 + 960/1000 = 1430/1600 = 143/160 = 7/8 + 12/10 = 7/8 + 6/5 = 35/40 + 48/40 = 83/40 = 2 + 1/40 = 2 1/40
### Answer: 2 1/40

Expected answer: 1003/80

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the result of the operation (58 / 2) + (31 / 32)?

LLemma 34B:

 Reasoning: (58 / 2) + (31 / 32) = (29 + 0.96875) = 29.96875
### Answer: 29.96875

Expected answer: 959/32

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After you have calculated the result of the operation (58 / 2) + (31 / 32), subtract 90 / 58 from your answer. What is the final result?

LLemma 34B:

 Reasoning: (58 / 2) + (31 / 32) = (29 + 0.96875) = 29.96875
29.96875 - (90 / 58) = 29.96875 - 1.551724 = 28.416976
### Answer: 28.416976

Expected answer: 26371/928

Correct? No

🔗 Follow-up

Problem: In the problem of adding (58 / 2) + (31 / 32), what would the result be if we originally had (58 / 2) + (10 / 32) instead? Now, compute the value.

LLemma 34B:

 Reasoning: (58 / 2) + (10 / 32) = (29 + 0.3125) = 29.3125
### Answer: 29.3125

Expected answer: 469/16

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 26/90 and 50/26 when calculated as a fraction?

LLemma 34B:

 Reasoning: 26/90 = <<26/90=1/3>>1/3 and 50/26 = <<50/26=5/2>>5/2.
1/3 + 5/2 = <<1/3+5/2=11/6>>11/6.
### Answer: 11/6

Expected answer: 1294/585

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 80/98 and 92/82.

LLemma 34B:

 Reasoning: 80/98 = <<80/98=0.81795>>0.81795 and 92/82 = <<92/82=1.12245>>1.12245.
0.81795+1.12245 = <<0.81795+1.12245=2.0>>2.0
### Answer: 2.0

Expected answer: 3894/2009

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the sum of 89/44 and 69/5.

LLemma 34B:

 Reasoning: 89/44 = <<89/44=2.0454545454545454545454545454545>>2.0454545454545454545454545454545
69/5 = <<69/5=13.8>>13.8
89/44 + 69/5 = <<89/44+69/5=15.8454545454545454545454545454545>>15.8454545454545454545454545454545
### Answer: 15.8454545454545454545454545454545

Expected answer: 3481/220

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the following expression: 79/32 - 52/55.

LLemma 34B:

 Reasoning: 79/32 - 52/55 = <<79/32-52/55=1/32>>1/32
### Answer: 1/32

Expected answer: 2681/1760

Correct? No

🔗 Problem

Problem: If Wooden Treasures, a furniture workshop, cuts a log into pieces. Each piece is 45/2 feet long. If they sell a piece of wood that is 18/90 feet shorter than the usual length, how long is the piece they sold?

LLemma 34B:

 Reasoning: The usual length of a piece of wood is 45/2 feet.
The piece they sold is 18/90 feet shorter than the usual length.
The piece they sold is 45/2 - 18/90 = <<45/2-18/90=22.5/90=1/4>>1/4 feet long.
### Answer: 1/4

Expected answer: 223/10

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What is the sum of 99/92 and 15/74 as a simplified fraction?

LLemma 34B:

 Reasoning: 99/92 + 15/74 = <<99/92+15/74=114/92>>114/92
### Answer: 114/92

Expected answer: 4353/3404

Correct? No

🔗 Problem

Problem: Calculate the result of 54/1 + 62/30. Express your answer in simplest terms.

LLemma 34B:

 Reasoning: 54/1 + 62/30 = <<54/1+62/30=54+62/30=116/30>>116/30
### Answer: 116/30

Expected answer: 841/15

Correct? No

🔗 Problem

Problem: What value do you get by adding 85/29 and 47/7?

LLemma 34B:

 Reasoning: 85/29 + 47/7 = <<85/29+47/7=132/29>>132/29
### Answer: 132/29

Expected answer: 1958/203

Correct? No