MathCAMPS Logo

InternLM-Math Base 7B on 4.NBT.B.5

Common Core Standard 4.NBT.B.5

This standard covers the following:

Multiply a whole number of up to four digits by a one-digit whole number, and multiply two two-digit numbers, using strategies based on place value and the properties of operations. Illustrate and explain the calculation by using equations, rectangular arrays, and/or area models.

🔗 Problem

Problem: A police department issues 65 tickets each day for 34 days. How many tickets did they issue in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 65*34= <<65*34=2210>>2210
### Answer: 2210

Expected answer: 2210

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A windmill generates 8086 kilowatts of electricity every day. How much electricity will it generate in 7 days?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 8086*7 = <<8086*7=56602>>56602
### Answer: 56602

Expected answer: 56602

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: If the windmill generated 5447 kilowatts of electricity daily instead of 8086 kilowatts, how much electricity would it generate in 7 days?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 5447*7 = <<5447*7=38129>>38129
### Answer: 38129

Expected answer: 38129

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A company produces 55 tubes of toothpaste every hour for 35 hours. How many tubes of toothpaste did they produce?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: The company produced 55x35 = <<55x35=1925>>1925 tubes of toothpaste.
### Answer: 1925

Expected answer: 1925

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Instead of producing toothpaste for 35 hours, the company decided to increase their production time to 316 hours, still producing 55 tubes of toothpaste every hour. How many tubes of toothpaste did they produce now?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: The company produced 55x316 = <<55x316=17480>>17,480 tubes of toothpaste.
### Answer: 17480

Expected answer: 17380

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A company produces 96 unique keys per day for 83 days. How many keys in total did they produce?

InternLM-Math Base 7B:


        

Expected answer: 7968

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A company produces 9212 balls of a specific type every day for 9 consecutive days. How many balls did they produce overall?

InternLM-Math Base 7B:


        

Expected answer: 82908

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A school bus can carry 6353 students. If there is only 1 bus available, how many students can it carry?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 6353/1 = <<6353/1=6353>>6353
### Answer: 6353

Expected answer: 6353

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Now, imagine if the school bus could only carry 229 students instead of 6353. How many students can this bus carry?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 229/1 = <<229/1=229>>229
### Answer: 229

Expected answer: 229

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A pirate ship has 76 cannons, each firing 45 cannonballs in a battle. How many cannonballs does the pirate ship fire in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 45*76 = <<45*76=3420>>3420
### Answer: 3420

Expected answer: 3420

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Considering the same pirate ship, what if instead of firing 45 cannonballs per cannon, each of the 76 cannons fired 708 cannonballs in a battle? How many cannonballs does the pirate ship fire in total now?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 708*76 = <<708*76=53728>>53728
### Answer: 53728

Expected answer: 53808

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A bus can carry 5244 passengers. How many passengers can 5 buses carry in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 5 buses can carry 5244*5 = <<5244*5=26220>>26220 passengers in total.
### Answer: 26220

Expected answer: 26220

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Following from the previous problem, imagine instead that each bus can carry 8347 passengers. How many passengers can 5 buses carry in total now?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 5 buses can carry 8347*5 = <<8347*5=41735>>41735 passengers in total.
### Answer: 41735

Expected answer: 41735

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A friend of yours has been saving money for 2 years. Every year, they manage to save $2008. How much money have they saved in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: <<2008*2=4016>>4016
### Answer: 4016

Expected answer: 4016

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: In response to the previous situation with your friend, imagine instead that they were able to save just $125 every year for those same 2 years. How much would they have managed to save under these circumstances?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: <<125*2=250>>250
### Answer: 250

Expected answer: 250

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A chocolate factory produces 4916 chocolate bars every hour for 4 hours. How many chocolate bars did they produce?

InternLM-Math Base 7B:


        

Expected answer: 19664

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A pirate found a hidden treasure, which contains 91 chests, each chest holding 55 gold coins. How many gold coins did the pirate find in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 91*55= <<91*55=5045>>5045
### Answer: 5045

Expected answer: 5005

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A farmer grows 50 bunches of grapes and each bunch has 12 grapes each. How many grapes did the farmer grow in total?

InternLM-Math Base 7B:

Reasoning: 50*12 = <<50*12=600>>600
### Answer: 600

Expected answer: 600

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: If instead of 50 bunches of grapes, the farmer had 6804 bunches of grapes, each with 12 grapes, how many grapes did the farmer grow in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 6804*12 = <<6804*12=81528>>81528
### Answer: 81528

Expected answer: 81648

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A helicopter can carry 64 pounds every minute. If it works continuously for 75 minutes, how many pounds can the helicopter carry?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 64*75 = <<64*75=4800>>4800
### Answer: 4800

Expected answer: 4800

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: If the helicopter could actually carry 1063 pounds every minute instead of 64, how many pounds would it be able to carry in 75 minutes?

InternLM-Math Base 7B:

 1063*75 = <<1063*75=79225>>79225
### Answer: 79225

Expected answer: 79725

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A piano manufacturer produces 4750 pianos every week for 7 weeks. How many pianos have they produced in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 7*4750 = <<7*4750=33,250>>33,250
### Answer: 33,250

Expected answer: 33250

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Suppose the piano manufacturer had actually produced 1339 pianos every week instead of 4750 pianos for the same 7 weeks. How many pianos would they have produced then?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 7*1339 = <<7*1339=9,373>>9,373
### Answer: 9,373

Expected answer: 9373

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A snow machine produces 8873 snowballs every hour for 8 hours. How many snowballs did it produce?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 8873*8 = <<8873*8=70184>>70184
### Answer: 70184

Expected answer: 70984

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A certain type of rope is produced in 84 equal strands, each measuring 75 meters long. How many meters of rope are produced in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 84 strands of 75 meters each = 84 â‹… 75 = 6300 meters
### Answer: 6300

Expected answer: 6300

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Considering the previous scenario, let's say the machinery was recalibrated and now each of the 84 strands of rope are now 742 meters long instead of 75 meters. How long is the total length of all strands now?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 84 strands of 742 meters each = 84 â‹… 742 = 62368 meters
### Answer: 62368

Expected answer: 62328

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A doctor treats 5837 patients each day for 8 days. How many patients has the doctor treated?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 5837*8 = <<5837*8=46696>>46696
### Answer: 46696

Expected answer: 46696

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: In the previous scenario, the doctor treated 5837 patients for 8 days. Now, imagine that instead the doctor treated 7467 patients each day for the same period of 8 days. How many patients has the doctor treated now?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 7467*8 = <<7467*8=59736>>59736
### Answer: 59736

Expected answer: 59736

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A tree farmer plants 4749 trees each day over 6 days. How many trees did he plant in total?

InternLM-Math Base 7B:


        

Expected answer: 28494

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A florist has 80 vases, each filled with 64 flowers. How many flowers are there in all the vases?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 80vases × 64flowers = <<80×64=5,120>>5,120
### Answer: 5,120

Expected answer: 5120

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Suppose now that each vase is filled with 891 flowers instead of 64 flowers. How many flowers are there in all the vases now?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 80vases × 891flowers = <<80×891=71,280>>71,280
### Answer: 71,280

Expected answer: 71280

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A quilt maker uses 4932 pieces of cloth to make one blanket. How many pieces of cloth did he/she use?

InternLM-Math Base 7B:


        

Expected answer: 4932

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A pillow maker produces 40 pillows every hour for 17 hours. How many pillows did they make?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 17*40 = <<17*40=680>>680
### Answer: 680

Expected answer: 680

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: In the previous scenario, if the pillow maker increased their production rate to 460 pillows every hour while still working for the same 40 hours, how many pillows would they make then?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 40*460 = <<40*460=18,400>>18,400
### Answer: 18,400

Expected answer: 18400

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A monkey picks 9434 bananas each day for 7 days. How many bananas has the monkey picked in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 7*9434=<<7*9434=65,938>>65,938
### Answer: 65,938

Expected answer: 66038

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A ballerina performs 64 pirouettes each day for 21 days. How many pirouettes has she performed overall?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 64 pirouettes 21 days = 64 21 = 1344 pirouettes.
### Answer: 1344

Expected answer: 1344

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Suppose the ballerina decided to increase her pirouettes and performed 3075 pirouettes each day for the same 21 days. How many pirouettes has she performed now?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 3075 pirouettes 21 days = 3075 21 = 64875 pirouettes.
### Answer: 64875

Expected answer: 64575

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A school bus transports 28 students to school every day for 12 days. How many students total have been transported?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 28x12 = <<28x12=336>>336
### Answer: 336

Expected answer: 336

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Suppose the school bus capacity was increased and it could now transport 8194 students to school every day. What would be the total number of students transported to school in 12 days?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 8194x12 = <<8194x12=97328>>97328
### Answer: 97328

Expected answer: 98328

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A facility produces 78 balls per day for 22 days. How many balls do they produce in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 22*78 = <<22*78=1716>>1716
### Answer: 1716

Expected answer: 1716

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Now, imagine the facility didn't produce 78 balls per day, but massively increased production to 3263 balls per day over the same period of 22 days. How many balls do they produce in total now?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 3263*22 = <<3263*22=71,486>>71,486
### Answer: 71,486

Expected answer: 71786

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A glasses manufacturer produces 64 glasses per batch, and they managed to produce 22 batches in one day. How many glasses did they produce in a day?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 64*22 = <<64*22=1408>>1408
### Answer: 1408

Expected answer: 1408

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: The glasses manufacturer decided to upgrade their production line, and now they are able to produce 821 glasses per batch while still maintaining 22 batches per day. How many glasses are they now able to produce in one day?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 821*22 = <<821*22=18162>>18162
### Answer: 18162

Expected answer: 18062

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A city bus has a regular route that is 2836 km long. If the bus travels the route 5 times, how many kilometers does it cover?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 2836 × 5 = <<2836 × 5=14180>>14180
### Answer: 14180

Expected answer: 14180

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Suppose the length of the city bus route changes to 8724 km. If the bus still travels this new route 5 times, how many kilometers does it cover now?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 8724 × 5 = <<8724 × 5=43620>>43620
### Answer: 43620

Expected answer: 43620

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A pizza restaurant sells 1959 pizzas each day for a period of 4 consecutive days. How many pizzas did they sell altogether?

InternLM-Math Base 7B:


        

Expected answer: 7836

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A mouse eats 85 grains of rice per day for 93 days. How many grains of rice does the mouse eat in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: The mouse eats 85*93 = <<85*93=7,905>>7,905 grains of rice in total.
### Answer: 7,905

Expected answer: 7905

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: In the previous scenario, consider that the mouse eats 625 grains of rice per day instead of 85. How many grains of rice does the mouse eat in total in the 93 days?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: The mouse eats 625*93 = <<625*93=58,125>>58,125 grains of rice in total.
### Answer: 58,125

Expected answer: 58125

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A building has 83 floors, and each floor has 18 windows. How many windows are there in the entire building?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 83x18 = <<83x18=1494>>1494
### Answer: 1494

Expected answer: 1494

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Suppose the building instead had 4633 floors, each with the same number of 18 windows. How many windows would there be in the entire building now?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 4633x18 = <<4633x18=83194>>83194
### Answer: 83194

Expected answer: 83394

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A toothpaste company produced 2917 tubes for 3 consecutive days. How many toothpaste tubes did they produce in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 3x <<3x=3*2917=8751>>8751
### Answer: 8751

Expected answer: 8751

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: The toothpaste company changed their production and now produces 1576 tubes for 3 consecutive days. How many toothpaste tubes do they now produce in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 3x <<3x=3*1576=4728>>4728
### Answer: 4728

Expected answer: 4728

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A student has 90 eraser packs, each containing 81 erasers. How many erasers does the student have in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 90*81 = <<90*81=7290>>7290
### Answer: 7290

Expected answer: 7290

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Suppose the student's eraser pack size changes, and instead of carrying 90 packs, they now carry 584 packs, each still containing 81 erasers. How many erasers does the student have now?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 584*81 = <<584*81=47304>>47304
### Answer: 47304

Expected answer: 47304

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A baker creates 2 cakes, each requiring 2585 grams of flour. How many grams of flour does the baker need in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: The baker needs 2*2585 = <<2*2585=5170>>5170 grams of flour in total.
### Answer: 5170

Expected answer: 5170

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: In the previous problem, a baker created 2 cakes, each requiring 2585 grams of flour. But now, let's say the baker decides to use a new recipe that requires 6073 grams of flour per cake instead. How many grams of flour does the baker need to make 2 cakes using the new recipe?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: The baker needs 2*6073 = <<2*6073=12146>>12146 grams of flour in total.
### Answer: 12146

Expected answer: 12146

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A jewelry maker designs 3 necklaces, each with 7303 beads. How many total beads did they use for the necklaces?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 3*7303= <<3*7303=21,909>>21,909
### Answer: 21,909

Expected answer: 21909

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Instead of using 7303 beads per necklace, the jewelry maker decides to use 9719 beads for each of the 3 necklaces. How many total beads did they use for the necklaces this time?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 3*9719= <<3*9719=29,157>>29,157
### Answer: 29,157

Expected answer: 29157

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A fisherman catches 30 fish each day for 16 days. How many fish has he caught in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 30x16 = <<30x16=480>>480
### Answer: 480

Expected answer: 480

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: If the fisherman instead catches 2193 fish each day for the same 30 days, how many fish would he have caught in total?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 2193x30 = <<2193x30=65790>>65790
### Answer: 65790

Expected answer: 65790

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A paint manufacturer produces 6 batches of paint, each containing 1868 liters. How many liters in total did they produce?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 6*1868 = <<6*1868=10,008>>10,008
### Answer: 10,008

Expected answer: 11208

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A forest contains 74 trees and each tree produces 10 kilograms of fruits. How many kilograms of fruits does the forest produce?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 10*74 = <<10*74=740>>740
### Answer: 740

Expected answer: 740

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: In the same forest, there are 5619 trees each producing 10 kilograms of fruits. How many kilograms of fruits do these trees produce?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 10*5619 = <<10*5619=56190>>56190
### Answer: 56190

Expected answer: 56190

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A farmer manages to grow 41 carrots in each of his 21 vegetable patches. How many carrots does the farmer have in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 21*41 = <<21*41=861>>861
### Answer: 861

Expected answer: 861

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: The farmer has now evolved his farming techniques and grown a record-breaking 1194 carrots from each of his 41 vegetable patches. How many carrots does he have now?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 1194*41 = <<1194*41=48754>>48754
### Answer: 48754

Expected answer: 48954

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A drum manufacturer produces 3070 drums per day for 7 days. How many drums are produced in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 3070*7 = <<3070*7=21490>>21490
### Answer: 21490

Expected answer: 21490

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Suppose the drum manufacturer changes its production strategy and starts producing 2161 drums per day for 7 days instead of the 3070 drums per day. How many drums are now produced in total?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 2161*7 = <<2161*7=15127>>15127
### Answer: 15127

Expected answer: 15127

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A toothbrush company produces 2949 toothbrushes every hour for 6 hours. How many toothbrushes did they produce in that time?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 2949*6 = <<2949*6=17694>>17694
### Answer: 17694

Expected answer: 17694

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: The toothbrush company decided to increase its production rate. So now, they produce 6645 toothbrushes every hour for the same 6 hours frame. How many toothbrushes do they produce now in that time?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 6645*6 = <<6645*6=39270>>39270
### Answer: 39270

Expected answer: 39870

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A farm produces 8938 liters of milk every day for 4 days. How many liters of milk did the farm produce?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 8938*4 = <<8938*4=35712>>35712
### Answer: 35712

Expected answer: 35752

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A puzzle creator designed 2588 puzzles each year for 9 years. How many puzzles did he design in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 9*2588 = <<9*2588=23,292>>23,292
### Answer: 23,292

Expected answer: 23292

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: The puzzle creator decided to slightly increase his productivity and designed 2704 puzzles each year instead of 2588. How many puzzles did he design over the same 9-year period with this new rate?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 9*2704 = <<9*2704=24,336>>24,336
### Answer: 24,336

Expected answer: 24336

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A person gives 2 gifts, each worth 9797 dollars. What is the total cost of the gifts?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 2*9=18*2*7=14*2*9=1*2*9*7=<<2*9*7=18*7=126*2=252>>252
### Answer: 252

Expected answer: 19594

Correct? No

🔗 Problem

Problem: In a video game, a player collects 1 diamond worth 6338 points. How many points has the player collected from diamonds?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 1 diamond = <<1*6338=6338>>6338 points
### Answer: 6338

Expected answer: 6338

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: In the same video game, consider that the player collects 1 diamond, but in this level, the diamond is worth only 166 points. How many points does the player collect from this diamond?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 1 diamond = <<1*166=166>>166 points
### Answer: 166

Expected answer: 166

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A sock company packages 81 pairs of socks in one box. If they made 98 boxes, how many pairs of socks did they make?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 98 â‹… 81 = <<98â‹…81=7938>>7938
### Answer: 7938

Expected answer: 7938

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Now consider if the sock company were to package 645 pairs of socks in one box instead. If they made 98 boxes again, how many pairs of socks would they make then?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 98 â‹… 645 = <<98â‹…645=63111>>63111
### Answer: 63111

Expected answer: 63210

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A telescope magnifies an object 67 times and each magnification adds 86 units to the object's size. What is the total size of the object with added magnification?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 67x+86 = 67x+ <<67x+86=67x+86>>86
67x+86 = 67x+ <<67x+86=67x+67>>67
67x+67 = 67x+ <<67x+67=67x+86>>86
67x+67-67 = 67x+86-67
67x = 67x+ <<67x+67-67=67x+86-67>>19
67x-67x = 19
0 = 19
The equation 67x+86 = 67x+67 is not true.

Expected answer: 5762

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A computer company produces 1010 computer units every day over a period of 7 days. How many computer units have they manufactured in total?

InternLM-Math Base 7B:


        

Expected answer: 7070

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A musician writes a song that lasts 9888 seconds. If it is played back-to-back twice, how many seconds does it last in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: The song lasts 9888/2 = <<9888/2=4944>>4944 seconds the second time it is played.
The song lasts 9888+4944 = <<9888+4944=14,832>>14,832 seconds in total.
### Answer: 14,832

Expected answer: 19776

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A crayon factory produces 4 boxes of crayons, each containing 4535 crayons. How many crayons have they produced in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 4*4535= <<4*4535=18140>>18140
### Answer: 18140

Expected answer: 18140

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: The crayon factory has increased its output. Now, it produces 4 boxes of crayons, each containing 7780 crayons. How many crayons does the factory produce with this increased output?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 4*7780= <<4*7780=31120>>31120
### Answer: 31120

Expected answer: 31120

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A backpack brand produces 4563 bags daily for a week. How many backpacks do they produce in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 4563*7 = <<4563*7=31941>>31941
### Answer: 31941

Expected answer: 31941

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: If the same backpack brand instead produces 9981 bags daily for a week, how many backpacks would they produce in total?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 9981*7 = <<9981*7=69367>>69367
### Answer: 69367

Expected answer: 69867

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A roller skate company makes 95 pairs of roller skates every hour, for 17 hours a day. How many pairs of roller skates do they make in a day?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 17*95 = <<17*95=1615>>1615
### Answer: 1615

Expected answer: 1615

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Now, consider the roller skate company now makes 3137 pairs of roller skates every hour instead of 95. How many pairs of roller skates do they make in a day?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 3137*17 = <<3137*17=53129>>53129
### Answer: 53129

Expected answer: 53329

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A chair designer uses 97 pieces of wood for each chair and designs 97 chairs. How many pieces of wood are used in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 97x97 = <<97x97=9409>>9409
### Answer: 9409

Expected answer: 9409

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After the first batch of chairs, the chair designer decides to use 269 pieces of wood for each chair but still designs 97 chairs. How many pieces of wood are used this time?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 97x269 = <<97x269=26193>>26193
### Answer: 26193

Expected answer: 26093

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A sports store sells 20 pairs of ice skates per day, each priced at $99. Determine the total revenue in one day?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 1 pair of ice skates = $99. 20 pairs of ice skates = <<1x20=20>>20x$99 = <<20x99=1980>>$1980
### Answer: $1980

Expected answer: 1980

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: A sports store originally thought they sold 20 pairs of ice skates per day, each priced at $99. But then, they realized that they actually sold 943 pairs of ice skates per day. Determine the total revenue of the sports store in one day considering the updated quantity of sold ice skates?

InternLM-Math Base 7B:

Reasoning: 1 pair of ice skates = $99. 943 pairs of ice skates = <<1x943=943>>943x$99 = <<943x99=93,357>>$93,357
### Answer: $93,357

Expected answer: 93357

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A zookeeper is tasked with feeding 73 flamingos. Each flamingo eats 10 shrimp every day. How many shrimp does the zookeeper need to feed all the flamingos for one day?

InternLM-Math Base 7B:


        

Expected answer: 730

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A beach ball factory produces 83 beach balls each hour for 89 hours. How many beach balls have they made?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 83 beach balls in 1 hour, 89 hours in 1 day. 83x89= <<83x89=7387>>7,387
### Answer: 7,387

Expected answer: 7387

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: The beach ball factory's production increases and they now produce 566 beach balls each hour for 89 hours. How many beach balls have they now made?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 566x89= <<566x89=50274>>50,274
### Answer: 50,274

Expected answer: 50374

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A marine biologist finds 91 groups of starfish, each group containing 36 starfish. How many starfish did they find in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 36*91= <<36*91=3276>>3276
### Answer: 3276

Expected answer: 3276

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: The marine biologist initially mistook some other marine creatures for starfish. After careful examination, she found that there were actually 2771 groups of starfish, not 91. Each group still contained 36 starfish. How many starfish were there really?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 2771*36= <<2771*36=99356>>99356
### Answer: 99356

Expected answer: 99756

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A community builds 37 jungle gyms, each one requiring 74 pieces. How many total pieces are used to build all the jungle gyms?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 37*74 = <<37*74=2738>>2738
### Answer: 2738

Expected answer: 2738

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Suppose instead of requiring 74 pieces, each jungle gym requires 579 pieces. How many total pieces are now used to build all 37 jungle gyms?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 37*579 = <<37*579=21423>>21423
### Answer: 21423

Expected answer: 21423

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A phone manufacturing company produces 9978 phones every hour for 9 hours. How many phones have they produced?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 9*9978 = <<9*9978=8982>>8982
### Answer: 8982

Expected answer: 89802

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A Princess owns 16 dresses, each with 72 sequins. How many sequins does the Princess have in total on all her dresses?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 16*72 = <<16*72=1152>>1152
### Answer: 1152

Expected answer: 1152

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: In the original estimation, it was mistakenly counted that the Princess owns 16 dresses. In reality, she owns 1016 dresses, each with 72 sequins. How many sequins does the Princess have in total on all her dresses now?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 1016*72 = <<1016*72=72192>>72192
### Answer: 72192

Expected answer: 73152

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A shoe factory makes 5227 shoes every day for 8 days. How many shoes have they made?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 5227*8 = <<5227*8=42,176>>42,176
### Answer: 42,176

Expected answer: 41816

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A cheese factory produces 7975 kilograms of cheese every day for 4 days. How many kilograms of cheese have they produced?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 7975*4 = <<7975*4=31600>>31600
### Answer: 31,600

Expected answer: 31900

Correct? No

🔗 Problem

Problem: In a sandbox, there are 8061 grains of sand in each of 9 piles. How many grains of sand are there in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 9x <<9x=8061>>8061 = <<9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061=9x=8061

Expected answer: 72549

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A police station receives 20 emergency calls every day. If this continues for 93 days, how many emergency calls will they have received in total?

InternLM-Math Base 7B:


        

Expected answer: 1860

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A baby says 6569 words in a day for 8 days. How many words does the baby say in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 8x6569 = <<8x6569=52472>>52472
### Answer: 52472

Expected answer: 52552

Correct? No

🔗 Problem

Problem: On an ice island, each day a penguin lays 48 eggs for 54 days. How many eggs does the penguin lay in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 48*54 = <<48*54=2592>>2592
### Answer: 2592

Expected answer: 2592

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A hat maker has crafted 9 unique hats, each with a special design consisting of 3084 stitches. How many stitches are there in total across all hats?

InternLM-Math Base 7B:

Reasoning: 9 hats, each with 3084 stitches, is 9 × 3084 = <<9*3084=28,756>>28,756 stitches.

Expected answer: 27756

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A certain breed of cat has an average of 3393 strands of fur. If you have one of these cats, how many strands of fur does it have?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 3393*1 = <<3393*1=3393>>3393
### Answer: 3393

Expected answer: 3393

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Suppose instead of the previous breed, you have a different breed of cat that has an average of 5245 strands of fur. If you have one of these cats, how many strands of fur does it have?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 5245*1 = <<5245*1=5245>>5245
### Answer: 5245

Expected answer: 5245

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A bakery makes 2 cakes, each with 2873 calories. How many calories are there in total?

InternLM-Math Base 7B:


        

Expected answer: 5746

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A sleeping bag manufacturing company produces 9266 sleeping bags every day for 9 days. How many sleeping bags did they produce?

InternLM-Math Base 7B:


        

Expected answer: 83394

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A candy factory produces 3108 candies every hour for 5 hours. How many candies have they produced?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 3108*5 = <<3108*5=15540>>15540
### Answer: 15540

Expected answer: 15540

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: A candy factory decides to increase their output and now produces 7880 candies every hour for 5 hours. How many candies have they produced now?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 7880*5 = <<7880*5=39400>>39400
### Answer: 39400

Expected answer: 39400

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A group of children builds 5 snowmen with each snowman containing 4016 snowballs. How many snowballs have they used in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 5*4016= <<5*4016=20080>>20080
### Answer: 20080

Expected answer: 20080

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: What would be the total number of snowballs used if the group of children only built each snowman with 174 snowballs instead of 4016?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 5*174= <<5*174=870>>870
### Answer: 870

Expected answer: 870

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A dairy farmer fills up 88 bottles of milk each day, with each bottle containing 46 liters of milk. How many liters of milk does he fill up in a day?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 88*46 = <<88*46=4048>>4048
### Answer: 4048

Expected answer: 4048

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Suppose the dairy farmer decides to increase his production and now fills up 2110 bottles of milk each day, with each bottle containing 46 liters of milk. How many liters of milk does he fill up in a day now?

InternLM-Math Base 7B:

 2110*46= <<2110*46=96,060>>96,060
### Answer: 96,060

Expected answer: 97060

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A river flows at a rate of 9441 litres per second. What would be the total amount of water, in litres, that it would discharge into the sea in 9 seconds?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 9441 â‹… 9 = <<9441â‹…9=85009>>85009
### Answer: 85009

Expected answer: 84969

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A balloon factory creates 4238 balloons every day for 8 days straight. How many balloons did they create?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 4238*8 = <<4238*8=33904>>33904
### Answer: 33904

Expected answer: 33904

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: If the balloon factory only managed to produce 97 balloons every day instead of 4238, over the same span of 8 days, how many balloons would they have created?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 97*8 = <<97*8=776>>776
### Answer: 776

Expected answer: 776

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: An ice cream factory produces 59 batches of ice cream every day for 26 days. How many total batches of ice cream have they produced?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 59*26 = <<59*26=1534>>1534
### Answer: 1534

Expected answer: 1534

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: The factory decides to increase its efficiency and starts producing 656 batches of ice cream every day instead of 59, still over 26 days. How many total batches of ice cream have they now produced for that period?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 656*26 = <<656*26=17056>>17056
### Answer: 17056

Expected answer: 17056

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A fish breeder has 86 tanks and each tank has 91 fish. How many fish does the breeder have in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 1 tank has 1x91 = 91 fish. 86 tanks have 1x86x91= <<1x86x91=7,626>>7,626 fish.
### Answer: 7,626

Expected answer: 7826

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A car factory produces 42 cars every hour for 21 hours. How many cars were produced in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 42*21 = <<42*21=882>>882 cars.
### Answer: 882

Expected answer: 882

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After the initial 21 hours of production, the car factory boosts its production and starts producing 1204 cars every hour for 42 hours. How many cars were produced during this increased production period?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 1204*42 = <<1204*42=50168>>50,168 cars.
### Answer: 50168

Expected answer: 50568

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A library has 53 shelves and each shelf has 63 books. How many books are there in the library?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 53*63 = <<53*63=3339>>3339
### Answer: 3339

Expected answer: 3339

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: The library decides to add more books to each shelf. Now, each of the 581 shelves has 63 books. How many books are there in the library now?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 63*581 = <<63*581=40203>>40203
### Answer: 40203

Expected answer: 36603

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A scientist measures a rainbow's intensity and finds out that the intensity increases by 6890 units for each color seen. If there are 8 colors appearing, what is the total increase in intensity of the rainbow?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: The total increase in intensity of the rainbow is 8*6890=<<8*6890=53,120>>53,120 units.
### Answer: 53,120

Expected answer: 55120

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A friend is carefully scanning photos into their computer. They manage to scan 3173 photos every day for 9 days. How many photos have they scanned in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 3173x9 = <<3173x9=28537>>28537
### Answer: 28537

Expected answer: 28557

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A gardener plants 33 flowers, each taking 60 minutes to plant. How many minutes will the gardener take to plant all the flowers?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 60*33 = <<60*33=1980>>1980
### Answer: 1980

Expected answer: 1980

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: The gardener decides to plant more flowers. This time, he plants 1523 flowers, each still taking 60 minutes to plant. How many minutes will it take the gardener to plant all these new flowers?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 60*1523 = <<60*1523=91580>>91580
### Answer: 91580

Expected answer: 91380

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A dressmaker creates skirts, each skirt uses 94 inches of fabric. If the dressmaker creates 12 skirts, how many inches of fabric does she use?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: The dressmaker used 12*94 = <<12*94=1,128>>1,128 inches of fabric to make 12 skirts.
### Answer: 1,128

Expected answer: 1128

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: An alien fleet dispatches 18 UFOs to Earth, each carrying 22 extraterrestrials aboard. How many aliens have they sent to Earth?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 18 UFOs each with 22 extraterrestrials aboard. 18x22 = <<18x22=396>>396 aliens have been sent to Earth.
### Answer: 396

Expected answer: 396

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Now imagine that instead of carrying 22 extraterrestrials, each UFO carries 1066 aliens. How many aliens would they then have sent to Earth?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 18 UFOs each with 1066 extraterrestrials aboard. 18x1066 = <<18x1066=19188>>19188 aliens have been sent to Earth.
### Answer: 19188

Expected answer: 19188

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A kite maker produces 3 types of kites, each type has 8497 pieces. How many pieces do they have in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 8497+8497+8497 = <<8497+8497+8497=25492>>25492
### Answer: 25492

Expected answer: 25491

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A teddy bear factory makes 23 teddy bears every hour. If the factory operates for 63 hours, how many teddy bears are made?

InternLM-Math Base 7B:

|

Expected answer: 1449

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A pirate has a treasure map that shows 90 pieces of gold hidden for each of the 31 days in a month. How many pieces of gold does the map indicate in total for that month?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 90*31 = <<90*31=2790>>2790
### Answer: 2790

Expected answer: 2790

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A table making company has received an order to make 92 tables every day for 28 days. How many tables will they end up making?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 92*28 = <<92*28=2576>>2576
### Answer: 2576

Expected answer: 2576

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: After making 92 tables every day for 28 days, the table making company received another order. This time, they need to make 843 tables per day for the next 92 days. How many tables will they make in this period?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 843*92 = <<843*92=77256>>77256
### Answer: 77256

Expected answer: 77556

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A fireplace burns 7905 logs every week for 4 weeks. How many logs did it burn?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 7905*4 = <<7905*4=31620>>31620 logs
### Answer: 31620

Expected answer: 31620

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: If instead of burning 7905 logs every week for 4 weeks, the fireplace had burned 8373 logs per week for the same duration, how many logs would it have burned?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 8373*4 = <<8373*4=33492>>33492
### Answer: 33492

Expected answer: 33492

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A toothpaste factory produces 7837 tubes of toothpaste every hour. If the factory operates for 9 hours, how many tubes of toothpaste do they produce?

InternLM-Math Base 7B:


        

Expected answer: 70533

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A farmer harvests 3799 cucumbers from each of his 3 fields. How many cucumbers does he harvest in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 3*3799= <<3*3799=11397>>11397
### Answer: 11397

Expected answer: 11397

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: The farmer realized he made a mistake and only harvested 550 cucumbers from each of his 3 fields. How many cucumbers did he actually harvest in total?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 3*550= <<3*550=1650>>1650
### Answer: 1650

Expected answer: 1650

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: In a zoo, each of the 84 enclosures has 48 animals. How many animals are there in total in all the enclosures?

InternLM-Math Base 7B:


        

Expected answer: 4032

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A farmer harvested 43 bundles of carrots, each bundle contains 40 carrots. How many carrots did the farmer harvest in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 40*43 = <<40*43=1720>>1720
### Answer: 1720

Expected answer: 1720

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A dragon breathes fire and burns 4618 trees in a forest each day for 3 days. How many trees in total did the dragon burn in these three days?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 3*4618= <<3*4618=1385>>13,854 trees in total.
### Answer: 13,854

Expected answer: 13854

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Considering that the dragon instead burned 2302 trees each day for the same 3 days, how many trees in total did the dragon burn in these three days?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 3*2302= <<3*2302=6912>>6,912 trees in total.
### Answer: 6,912

Expected answer: 6906

Correct? No

🔗 Problem

Problem: There is a mountain that is 3618 meters tall. How many meters tall is a mountain that is exactly 1 times the height of the first mountain?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: A mountain that is 1 time the height of the first mountain is 3618*1= <<3618*1=3618>> 3618 meters tall.
### Answer: 3618

Expected answer: 3618

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: There is a second mountain that is 3488 meters tall. How many meters tall is a mountain that is exactly 1 times the height of this second mountain?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: A mountain that is 1 time the height of the first mountain is 3488*1= <<3488*1=3488>> 3488 meters tall.
### Answer: 3488

Expected answer: 3488

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A cloud formation occupies an area of 18 miles by 18 miles. What is the total number of square miles occupied by the cloud formation?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 18 â‹… 18 = 324
### Answer: 324

Expected answer: 324

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Instead of having an area of 18 miles by 18 miles, what if the cloud formation now occupies an area of 18 miles by 2898 miles. What is the total number of square miles occupied by the cloud formation now?

InternLM-Math Base 7B:

Reasoning: 18 â‹… 2898 = 52004
### Answer: 52004

Expected answer: 52164

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A grape farm produces 60 clusters of grapes every day, with each cluster containing 64 grapes. How many grapes does the farm produce in a day?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 64*60 = <<64*60=3840>>3840
### Answer: 3840

Expected answer: 3840

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A helicopter builder needs 3224 parts for each helicopter. If they plan to build 4 helicopters, how many parts will they need in total?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 4 â‹… 3224 = <<4â‹…3224=12,896>>12,896
### Answer: 12,896

Expected answer: 12896

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Suppose the helicopter builder now needs 7661 parts for each helicopter, instead of 3224 as originally planned. If they still plan to build 4 helicopters, how many parts will they need in total now?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 4 â‹… 7661 = <<4â‹…7661=30,644>>30,644
### Answer: 30,644

Expected answer: 30644

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A jacket factory produces 3425 jackets each day for two days. How many jackets have they produced?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 3425*2= <<3425*2=6850>>6850
### Answer: 6850

Expected answer: 6850

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Now suppose the jacket factory instead produces 2079 jackets each day for two days. How many jackets have they produced now?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: 2079*2= <<2079*2=4158>>4158
### Answer: 4158

Expected answer: 4158

Correct? Yes

🔗 Problem

Problem: A towel factory produces 1380 towels every day for 9 days. How many towels have they produced?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 1380*9 = <<1380*9=12,420>>12,420
### Answer: 12,420

Expected answer: 12420

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: Suppose the towel factory increased its production and now makes 7978 towels every day for the same 9 days. How many towels have they produced now?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: 7978*9 = <<7978*9=71,902>>71,902
### Answer: 71,902

Expected answer: 71802

Correct? No

🔗 Problem

Problem: A manufacturer makes 1 pair of binoculars per day which they sell for 7743 dollars each. How much does the manufacturer make in a day from binoculars?

InternLM-Math Base 7B:

 Reasoning: The manufacturer makes 1*7743=<<1*7743=7743>>7743 dollars in a day from binoculars.
### Answer: 7743

Expected answer: 7743

Correct? Yes

🔗 Follow-up

Problem: What if the manufacturer decides to reduce the price and sell the binoculars for 7302 dollars each instead? How much would they make per day then?

InternLM-Math Base 7B:

  Reasoning: The manufacturer makes 1*7302=<<1*7302=7302>>7302 dollars in a day from binoculars.
### Answer: 7302

Expected answer: 7302

Correct? Yes